Zmarszczki u mężczyzn – jak sobie z nimi radzić?

Jeszcze do niedawna dbanie o własny wygląd było domeną jedynie kobiet. Mężczyźni potrzebowali jedynie przysłowiowe mydło oraz maszynkę do golenia. Od pewnego czasu na szczęście się to zmienia. Panowie zaczęli dbać o kondycję skóry, a gabinety dermatologiczne i renomowane kliniki medycyny estetycznej dedykują im męskie kremy przeciwzmarszczkowe oraz swoją ofertę na zabiegi, które pozwalają zachować dłużej młody wygląd.

Skóra mężczyzn starzeje się znacznie później niż kobiet. Wszystko dlatego, że jest dużo twardsza, grubsza i mniej podatna na podrażnienia. Pierwsze bruzdy pojawiają się na męskich twarzach dopiero około 35 roku życia. Dla kobiet czas zdecydowanie nie jest łaskawy, bo niekorzystne załamania skóry widoczne są już nawet u 25-latek.

Kiedy już zmarszczki stają się widoczne również u panów, polega się im szereg bezpiecznych zabiegów, które sprawią, że ich skóra znowu stanie się idealnie napięta, dobrze ujędrniona, a cały kontur twarzy ulegnie poprawie.

Pierwsze bruzdy to zazwyczaj zmarszczko nosowo wargowe, ciągnące się od kącików ust aż do linii nosa. Odpowiedzialna za ich powstawanie jest mimika twarzy, głównie uśmiech, ale też naturalny proces starzenia się skóry. Inne załamania widoczne są nad górną wargą – to zmarszczki palacza (występują nie tylko u nałogowych palaczy) oraz na czole, to tzw. lwia zmarszczka, która pojawia się przy nazbyt częstym mrużeniu oczu czy tworzeniu grymasu złości. I chociaż zmarszczki u mężczyzn pojawiają się później, to bardzo często są przez nich bagatelizowane we wstępnej fazie powstawania. W efekcie szybko utrwalają się i pogłębiają, przez co jest je znacznie trudniej skutecznie usunąć.

Zabiegi na zmarszczki u mężczyzn

Kiedy bruzdy są jeszcze płytkie, pomocne przydadzą się peelingi chemiczne albo termolifting. Na głębokie zmarszczki dużo lepsza będzie laseroterapia, iniekcja kwasu hialuronowego albo botoks. Wszystko zależy od intensywności problemu, kondycji skóry, oczekiwań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Decyzję o wyborze najlepszej metody powinien podjąć wykwalifikowany lekarz, który do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny.
Skuteczne mogą okazać się również maseczki z ananasa – sprawdź tutaj.

Najczęściej stosuje się wypełniacze. Iniekcje preparatu z kwasem hialuronowym dają naturalne efekty. To zabieg kilkuminutowy i bezbolesny. Polega na wstrzyknięciu w załamanie skóry kwasu hialuronowego i kompleksu odżywczego koktajlu. Bruzda zostanie natychmiast wypełniona, ale skóra całkowicie zregeneruje się dopiero w ciągu kilku kolejnych tygodniu. Efekty zabiegu są widoczne w czasie od 6 do 18 miesięcy. Skóra staje się naprężona i jędrna, odzyskuje jednolity koloryt, zwiększa się objętość tkanki skórnej, dzięki czemu nie ulega ona tak szybko sile grawitacji. Koszt zabiegu waha się w przedziale od 600 do 1500 złotych.

Skutecznym zabiegiem jest również laseroterapia. Zmarszczki na męskiej skórze wygładzą się już po 3-5 zabiegach, wykonywanych w mniej więcej 4 tygodniowych odstępach. Każdy zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut i polega na emisji wiązek laserowego światła, które docierają w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu eliminują uszkodzone komórki i pobudzają do powstawania tych nowych, zdrowych. Laser frakcyjny jest idealny w celu niwelowania głębokich zmarszczek. Warto dodać, że jego siła jest tak duża, że można dzięki niemu usuwać także blizny.

Bibliografia

1. Gugler Ch., Lifting bez skalpela – trening mięśni twarzy, 2014
2. Moriarty C.K., Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania skóry twarzy, 2004
3. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005
4. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011

1 Komentarz do “Zmarszczki u mężczyzn – jak sobie z nimi radzić?”

  1. U mężczyzn jest ciężko, bo u nich zmarszczki są znacznie głębsze + mężczyźni raczej nie mają w zwyczaju dbać o swoją skórę. Myślę, że u nich najlepiej by było wklepać jakiś dobry kremik na zmarszczki po goleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *