Zmarszczki na nosie – jak się pojawiają?

Nos jest centralną częścią twarzy. I chociaż skóra na nim jest wyraźnie napięta, to okazuje się, że na niej również mogą pojawić się bruzdy. Załamania skóry powstają w tym miejscu dlatego, że skóra na nosie jest niezwykle cienka i delikatna. Nie jest również chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na nosie nie występuje praktycznie tkanka tłuszczowa, a bariera lipidowa nie jest solidna.

Warto też dodać, że mimika twarzy skupia się głównie na jej centralnej części. 50 mięśni skóry twarzy pracuje, poruszając skórą na nosie praktycznie cały czas. Właśnie dlatego, szybko staje się wiotka, a załamania się utrwalają. Zmarszczki na nosie powstaną szybciej u osób, które często mrużą oczy, marszczą czoło, uśmiechają się albo tworzą grymas niezadowolenia. Pogłębiają się zaś w procesie starzenia się skóry, kiedy spada produkcja substancji, takich jak kwas hialuronowy, kolagen i elastyna. Niekorzystny wpływ ma również dym nikotynowy, mróz, promienie słoneczne, zła dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Niestety, tak naprawdę nie da się uniknąć powstawania zmarszczek na nosie. Może za to skutecznie opóźniać ten proces i niwelować zmiany, które już się pojawiły. Warto wyróżnić rodzaje bruzd, które powstają na tej części twarzy, by szczegółowo określić problem i możliwości jego usuwania.

Zmarszczki na nosie

Zmarszczki królicze mają postać pionowych, poziomych albo poprzecznych bruzd, które widoczne są po obu stronach nosa, tuż przy kącikach oczu. Powstają w wyniku częstego mrużenia oczu i uśmiechu.

Najlepszą metodą, dzięki której bruzdy tego typu zostaną wygładzone, jest botoks. Toksyna botulinowa jest idealna na zmarszczki mimiczne. Nie usuwa ich, ale skutecznie wygładza, bo dociera do mięśnia, który odpowiada za powstawanie załamań skóry. Kiedy ten zostaje unieruchomiony, skóra staje się gładka.

Sam zabieg trwa kilka minut, a efekty są natychmiastowe. Gładką skórą na nosie można cieszyć się od 4 do 9 miesięcy. Po tym czasie zabieg ostrzykiwania można bezpiecznie powtórzyć.

Bruzdy nosowo wargowe

To zmarszczki, które pojawiają się w okolicach nosa. To pionowe linie, ciągnące się od kącików ust aż do płatów nosowych, po obu jego stronach. Bruzdy tego rodzaju to efekt częstego uśmiechania się, ale też starzenia się skóry. Bruzdy nosowo wargowe to też zmarszczki grawitacyjne, czyli takie, które powstały w naturalnym procesie wiotczenia skóry i ciągnięcia jej ku dołowi.

Najlepszym sposobem na ich niwelowanie są wypełniacze. W klinikach medycyny estetycznej wykonywane są zabiegi wypełniające zmarszczki. Polegają one na wstrzyknięciu w linię załamania odżywczego preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Ten wypełnia bruzdę, a dodatkowe witaminy i minerały pobudzają tkankę skórną do odbudowy. Finalne efekty zabiegu widać po kilku tygodniach, bo tyle trwa proces naturalnej regeneracji.

Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, która utrwalona zostaje pomiędzy brwiami. Jest efektem marszczenia brwi, tworzenia grymasu zdziwienia i niezadowolenia. To jedna z najgłębszych i najbardziej nieestetycznych zmarszczek na całej skórze twarzy.

Najlepiej wygładzić ją botoksem lub koktajlem wypełniającym. Jeśli zmarszczka jest jeszcze płytka, dobre rezultaty może przynieść też laseroterapia oraz seria peelingów chemicznych.

Bibliografia

1. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016
2. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006

1 Komentarz do “Zmarszczki na nosie – jak się pojawiają?”

  1. Zmarszczki na nosie? Chyba koło nosa, bo jakoś nie potrafię sobie wyobrazić zmarszczki, które są usytuowane na nosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *