Korona porcelanowa – plusy i minusy

Porcelanowa korona zęba

Korona porcelanowa jest elementem uzupełniającym jamę ustną – można dzięki niej swobodnie odbudować zniszczenia, które wystąpiły na naturalnej koronie. Jeśli wskutek próchnicy lub złamań, straciliśmy cały ząb, warto pomyśleć o implancie. Korony porcelanowe da się też założyć na każdym z nich, co sprawia, że oferta jest tak naprawdę dostępna większości pacjentów. Jakie ceny mają korony na zęby i dlaczego są popularne?

Korony porcelanowe – plusy i minusy

Korona porcelanowaKorony porcelanowe warto wziąć pod uwagę między innymi wtedy, kiedy naturalna korona jest zniszczona przebarwieniami i plamami, a także wtedy kiedy wstawiono implant.

Przeciwwskazania obejmują z kolei nadmierny stopień wyniszczenia, zmiany okołowierzchołkowe zęba i przechodzone aktualnie choroby dziąseł i błon śluzowych.

Korona porcelanowa musi zostać nałożona wyłącznie przy zdrowej jamie ustnej. Jej największe zalety to:

 • trwałość,
 • dopasowanie do kolorystyki zęba (służy temu tlenek cyrkonu),
 • komfort podczas naturalnych czynności tj. mówienie, przeżuwanie, śmianie się,
 • wystarczalność podstawowej higieny jamy ustnej w celu zachowania dobrego stanu.

Korona porcelanowa ma też jednak minusy:

 • U niektórych pacjentów występuje ścieranie zębów położonych przeciwlegle ze względu na duży stopień twardości.
 • Nawet w najtańszych rozwiązaniach, ceny są wysokie.
 • Porcelanowa korona na zęba jest podatna na pęknięcia.

Korona porcelanowa na metalu – standardowa opcja

Korona porcelanowa na metalu jest popularna i tradycyjnie wykorzystywana. Lepszą estetykę mają korony porcelanowe na cyrkonie, ale pacjenci chętnie wybierają te na metalu przy odbudowie bocznych zębów. Naturalne odsuwanie brzegu linii dziąsła może po jakimś czasie pokazać szary kolor użytego metalu. Jeżeli nie dotyczy to przednich zębów, to nie budzi dyskomfortu.

Żeby założyć korony porcelanowe trzeba wcześniej:

 • wykonać zdjęcia RTG,
 • oszlifować naturalne zęby lub wstawić implant,
 • zrobić wycisk zębów,
 • założyć tymczasową koronę ochronną,
 • zacementować precyzyjnie przygotowaną koronę.

Całość powinna zamknąć się w 3-4 wizytach.

Korona porcelanowa na implancie – czy to możliwe?

Korona porcelanowa na implancie poprawia estetykę uzębienia. Wstawienie implantu w miejsce ubytku jest konieczne nie tylko dla ładnego uśmiechu, ale również z powodów zdrowotnych – brak wypełnienia prowadzi po jakimś czasie do nieodwracalnego zaniku kości. Implanty staja się nowymi korzeniami, na których można cementować korony porcelanowe. Stomatolog pomija wtedy szlifowanie.

Dla pacjenta najważniejsza jest regularna higiena zębów i języka oraz cykliczne odwiedzanie stomatologa w celu skontrolowania stanu zębów. Wizyty zaleca się przeprowadzać co najmniej raz w roku – chyba, że dentysta zaleci inaczej w indywidualnym przypadku. Do mycia zębów warto wykorzystywać szczoteczkę o miękkim włosiu, tak, aby korona porcelanowa nie ulegała ścieraniu. Przy okazji unikniemy też ewentualnego krwawienia z dziąseł.

Ile kosztuje korona porcelanowa? Cena a jakość

Czy wybrany materiał wpływa na to ile kosztuje korona porcelanowa? Oczywiście – każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a im więcej pracy trzeba poświęcić na przywrócenie ładnego uśmiechu, tym większe koszty. Dlatego najwyższą cenę zapłacimy za koronę cyrkonową na implancie – wraz z jego montowaniem. Duża różnica w cenie zachodzi także między tlenkiem cyrkonu a metalem – lepsza estetyka to droższa inwestycja. Korony porcelanowe na metalu są tańsze, ale i tak jest to kwota kilkuset złotych. Średnie ceny w gabinetach dentystycznych wynoszą:

 • korona porcelanowa na podbudowie metalowej – od 700 do 900 złotych.
 • korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu – od 1000 do 1500 złotych.
 • korona porcelanowa na implancie (+ implant) – od 3000 do 5000 złotych.
5 (100%) 11 głosów

10 Komentarzy w dyskusji

 1. Dobrze, że już rezygnują z koron pełno metalowych na rzecz tych porcelanowych na podbudowie metalowej lub tlenku cyrkonu.

 2. Korony porcelanowe na podbudowie stalowej są najpowszechniejsze ze względu na cenę i swoje właściwości. Ja posiadam taką koronę już ponad 4 rok i wszystko się trzyma jak należy 🙂

 3. 900zł za koronę porcelanową na podbudowie metalowej hmmm myślę, że to dość opłacalna cena. Pewnie zależy jeszcze w jakim gabinecie będzie wykonany zabieg.:)

 4. Z tego co czytam to taka korona porcelanowa jest bardzo uniwersalna, ponieważ stomatolog może ją założyć na naturalnego zęba ja i na wszczepiony implant – bardzo fajne rozwiązanie ^^

 5. Jeśli chodzi o bardzo wysoką jakość materiałów, z których wykonana jest korona porcelanowa to z tego co mi wiadomo to warto zgłosić się to K2Dental w Gdańsku gdzie mają jedne z najwytrzymalszych dostępnych koron.

  1. Dobrze wiedzieć, ale myślę, że przed dokonaniem decyzji o wyborze kliniki warto zapoznać się z ocenami na temat placówek w internecie, ponieważ koronę porcelanową założą nam wszędzie, ale jeśli chodzi już o jakoś świadczonych usług to może już być troszkę gorzej 🙂

 6. Bardzo przydatny artykuł na temat koron porcelanowych. Niedługo będę miała zakładany implant i na niego koronę porcelanową ^^

 7. W jakich przypadkach taka korona porcelanowa jest zakładana. Jeśli złamie zęba to taką koronę mi założą?

  1. Tak bardzo prawdopodobne, że będziesz miał wtedy założoną koronę, ale nie koniecznie porcelanową :). Korona to taka czapeczka na ząb, która osadzona na zębie wzmacnia go i jednocześnie odtwarza jego naturalny wygląd.

 8. Ja ostatnio sobie zafundowałem koronę porcelanową na podbudowie ze złota. Korzyści z tego takie, że złoto jest metalem biozgodnym i nie wywołuje zasinienia dziąsła tak jak jest to w przypadku podbudowy metalowej. W dodatku złoto jest metalem bardziej elastycznym niż stal co wpyłwa na lepszy rozkład sił .:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *